SAMSUN HAVZA KARAHALİL MAHALLESİ EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ HOŞGELDİNİZ...
Site Haritası
Takvim
" title="">
TEKİN PEN
Saat

TESBİH NASIL ÇEKİLiR ?

Önce, nasıl çekilmemesi  lazım geldiğini, örnekleyerek başlayalım…                   

Geçenler de;  Camide yanımda tesbih çeken birinin, tesbihatı kulağıma geliyordu... Herhalde,  kulağıda biraz ağırca ki, söylediğini tam anlayacağım sekilde çok rahat duyuyordum.--- Başlamıştı ;  Birinci tesbihatta aynen ,  süb… süb… süb… diyordu. 2. Tesbihatta  elam…elam…elam…   3.de ise abartmıyorum,   Alokber…  Alokbe..  Alokbe… diyordu.

     Bu yapılması gereken, veya sevap getirecek tesbihat, asla! değildi... Gelin, bunun aslının nasıl yapılacağını  izaha çalışalım.

Bu  yazmaya çalıştığım tesbihat, namazların arkasından yaptığımız,namazın sevabını artıran, peygamberimizin tavsiye ettiği bir sünnet ve müstehap olan bir ibadet şeklidir.

     Şöyle  rivayetler  vardır :  Peygamberimiz (S.A.V.) bir gün, sadakanın çok büyük sevapları olduğunu anlatmış. Zenginler bu sevap için yarışırlarken, fakirler peygamberimize gelerek,--- Ya Rasulallah ! Biz sadaka veremiyoruz, dolayısıyla  bu sevaptan mahrum mu olacağız? diye ifade etmişler. Peygamberimiz (s.a.v);  “ Siz de her namazın ardından, 33 defa Sübhanellah… 33 defa Elhamdülillah… 33 defa Allahuekber… diyerek zikir çekin ve o sevabı alın” buyurmuşlar.  Ama, zenginler  bunları görünce, bizde yaparız diye onlar da başlamışlar… Sadaka veremeyenler  tekrar peygameberimize gelerek;  Ya Rasulellah! Zenginler  bizi yine  geçtiler. Öğrettiğin tesbihatı onlarda yapıyorlar deyince … Peygamberimiz (s.a.v.) mübarek dişleri görünecek kadar tebessüm ederek ; “Allah’ın  rahmeti çok geniş, size de onlara da yeter” buyurmustur.

     Diğer bir rivayet  de şöyledir:  Peygamberimizin kızı Hz.Fatıma , el değirmeniyle arpa öğütürken ellerinin içi yara olmuş. Bunu görenler Ya Fatıma bu günlerde savaş esirleri hizmetçi olarak dağıtılıyor.Babana git iste de sana da bir yardımcı versin dediler.Hz.Fatıma huzurdadır. Peygamberimiz kızını yanına oturtur. “Kızım sen hizmetçi isteme … Ama sana yardımı, huzuru, sıhhati, bulacağın bir amel söyleyeyim ; Her namazın arkasından 33 defa Sübhanellah , 33 defa Elhamdülillah, 33 defa Allahuekber…. Diye söyle , olur mu? Kızım” der. Hz.Fatıma “olur babacığım” diyerek eve döner. Eşi  Hz.Ali’ye anlatır. Hz Ali der ki “ Ben, bunu duyduktan  sonra , savaşta dahi, kıldığım bütün namazların arkasından bu tesbihat,ı vallahi hiç terketmedim” buyurmuştur.

(Bu tesbihatı ve duaları, mazeretsiz, önemsemeden, terkedenlerin kulakları çınlasın…)

Evet. Bu ve daha birçok rivayetlerde tavsiye edilen bu tesbihat, asırlardır büyük bir zevkle yerine getirilmektedir.

     Ama, aslolan gereği gibi ve Hz. Ali şuuruyla söylemektir.

    33 defa SÜNHANELLAH derken telaffuz tam olacak.. Bütün noksan sıfatlardan tenzih ederek, seni anıyorum . Ey Allah’ ım diye düşünebilmektir. 33 defa ELHAMDÜLİLLAH derken telaffuz tam olacak Alemlerin rabbi olan Ey Allah’ım verdiğin bütün nimetler için sana  hamdolsun.. diye düşünülmelidir.  33 defa ALLAHUEKBER  derken de, kelimeyi  tam ve düzgün söylemeli, ve Ya Rabbi sen hiçbir şeyle kıyas edilemeyecek şekilde, büyüksün… diye düşünülmelidir.

    İbadetlerimizi,  adet ve alışkanlık şeklinde değil şuur , dikkat, titizlik ve sevap kazanma amacıyla, yapmalıyız.               99 defa yapılan bu tesbihatın,  Allah’ın 99 ismini zikretme sevabı kazandıracağı rivayetleride düşünürsek, sayıyı da tam yapma gayretinde olmamız lazım geldiği ortaya çıkar.    Sayıyı tesbit etmenin en güzel yolu; kendi ellerinin parmaklarıyla vey a parmak boğumlarıyla yapmaktır. Günümüzde kullanılan plastikten, tahtadan veya değerli madenlerden yapılan 33 lük veya 99 luk tesbihlerden elbette yararlanılabilir. Fakat bu tesbih herkesin kendine mehsus ve cebinde olmalıdır. Bunun bir faydasıda;  tanınmadığımız bir bölgede, hele hele, yabancı memleketlerde ölen bir insanın, cebinden çıkacak bir tesbih, bir namaz takkesi,  o kişinin namaz kılan bir müslaman olduğunun şahidi olur.   Camilerde bulunan tesbihlere gelince;  öncelikle ibadet aleti olan bu tesbihlere hürmet edilmeli, ayak altında sürünen oraya buraya fırlatılan bir halde olmamalıdır. Sağlıkcaların söylediği şekliyle de, hijyen bakımından umuma ait cami tesbihi ile değil, herkes  kendi  tesbihi  ile veya parmak sayısıyla, bu ibadeti yerine getirmelidir.    Bu kurallara uyarak çekeceğimiz tesbihatlarımızla  tamalanan, namaz ibadetlerimizi, Allah c.c kabul eylesin.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   24303 kez okundu

Yorumlar

MEMNUNİYET     24/06/2010 00:05

HOCAM YAZILARINIZIN DEVAMINI BEKLİYORUM. ÖĞRENCİNİZ:selamet
selamet KESKİN

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam84
Toplam Ziyaret130594
Üyelik Girişi
HAZIMOĞULLARI mermer

HAZIMOĞULLARI

     Mermer & Granit

         İZMİR

OGUZ GIDA

OGUZ GIDA

Elvan OĞUZ ve Oğulları

HAVZA

BAYDAR KIRTASİYE

Sponsor

http://baydarkirtasiye.com/

       AHMET BAYDAR 

YAZGAN PİDE

Yazgan Pide Lahmacun Salonu

Kemalettin Mah. Metiner Sok. Akçeşme Ap.Altı no 20 Peşenbe Pazarıiçi/ÇORLU

Özcan UĞUZ

MEKAN 55

MEKAN 55

BAYRAM GÜLER

ASLAN KESKİN 

REFLEKS MAKİNA

REFLEKS MAKİNA

 SAFFET KÖKSAL